تبلیغات
فضای سبز و پارک سازی - کشت گوجه فرنگی و کمبود عناصر آن
فضای سبز و پارک سازی
دل سیاه زمین را شکافتی تا بوسه بر سپیدی سحر زنی..........جهانی سبز شد.
وحید تهمورثی کارشناس طراحی فضای سبز و باغ و پارک

کشت گوجه فرنگی و کمبود عناصر آن

چهارشنبه 23 بهمن 1387

نویسنده: وحید تهمورثی | طبقه بندی:زراعت، 

کشت گوجه فرنگی در گلخانه
گوجه فرنگی از جمله صیفی جاتی است که به دلایل فراوان کشت آن قابل صرفه است. زیرا این محصول در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و آنجا که به صورت اصلی وجود ندارد به صورت رب گوجه باعث خوشمزگی غذا می شود.به همین دلیل است که در کشت گوجه فرنگی واریته هایی در نظر گرفته شده است که دقیقا با شرایط مصرف گوجه فرنگی مطابق است. گوجه فرنگی ریز در اندازه های ۵ تا ۲۰ گرمی و همین طور گوجه فرنگی هایی با اوزان تا ۲۵۰ گرم تولید شده است که به خاطر استفاده از تکنیک های جدید علاوه بر مقاومت بالا در برابر بسیاری از ویروس ها و بیماری ها استعداد دوام و تازگی را تا مدت طولانی دارا می باشد. شایان ذکر است که علاوه بر تنوع شکل و اندازه رنگ های زرد و نارنجی به کمک گوجه فرنگی های قرمز آمده است.
انواع کشت گوجه فرنگی: حال که تصمیم گرفته اید در گلخانه خود بذر گوجه فرنگی را کشت کنید قبل از هر چیز باید بدانید چه نوع بذری را انتخاب و تهیه نمائید. بذر گوجه فرنگی را بر اساس نحوه مصرف آن می توان تقسیم بندی نمود زیرا این میوه را به صورت تازه خوری, رب, سس یا کنسرو می توان مصرف نمود. به همین منظور اولین تقسیم بندی بر اساس تازه خوری و صنعتی می باشد. در حال حاضر در ایران برای کشت گوجه فرنگی در گلخانه تنها از ارقام تازه خوری استفاده می شود. دومین تقسیم بندی بر اساس همرسی استوار است . که به سه دسته همرس - غیر همرس و بینابین تقسیم می شود . معمولا در گلخانه های ایران از واریته های غیر همرس در برداشت های طولانی مدت و از واریته بینابین در مناطقی که مدت برداشت کوتاه تر است استفاده می شود. سومین تقسیم بندی بر اساس وزن میوه است . امروزه برای مصرف تازه خوری گوجه فرنگی از گوجه چری با وزن ۵ تا ۲۰ گرم تا گوجه هایی به وزن ۲۵۰ گرم استفاده می شود. نا گفته نماند که هر چه وزن گوجه فرنگی سنگین تر باشد مدت بیشتری برای رسیدن به باردهی نیاز دارد . مثلا گوجه چری که حدود ۵ تا ۲۰ گرم است پس از نشاء حدود ۶۰ روز برای برداشت محصول نیاز دارد. به تازگی در بازار تولید واریته های دیگری پا نهاده است که کلاستر نام دارد .اصولا چیدن میوه به صورت خوشه ای با اصطلاح کلاستر خوانده می شود . با پیشرفت تکنولوژی در تولید بذر واریته هایی به بازار معرفی شده است که در برابر نماتد یا ویروسهایی که در منطقه ای فعال هستند مقاومت داشته و می توان با توجه به مشکلات موجود ارقام مورد نظر را انتخاب نمود.
طول دوره جوانه زنی: طول دوره جوانه زنی تا ظهور برگ های لپه ای در سطح خاک معمولا ۶ روز است واز ۴ تا ۶ هفته نشاء آماده انتقال به زمین اصلی است . برای اینکه بذر گوجه فرنگی بتواند به خوبی جوانه زده و رشد نماید تا زمان رشد مطلوب بوته بهتر است آن را در محل خزانه نگهداری نمود که هم در استفاده از امکانات گلخانه بتوان صرفه جویی کرد و هم گیاه بتواند در ابتدا رشد خوبی داشته باشد. به همین منظور قسمتی از گلخانه را برای گلدان های نشاء در نظر گرفته و یا محلی را برای خزانه انتخاب می کنیم انتخاب گلدان مناسب که حجم ریشه درون آن به خوبی فعالیت کند حائز اهمیت است . دما رطوبت نور فاصله بوته ها نقش مهمی در رشد یک گیاه سالم در خزانه را دارد . برای مثال سطحی برابر ۱۰×۱۰ سانتی متر برای هر بوته باید در نظر گرفت . ضمنا باید از محلهایی استفاده کرد که کاملا ضد عفونی شده و آفات و بیماری ها در محل نشاء موجود نباشد.
دمای مناسب: بهترین دما برای جوانه زنی ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد و بعد از جوانه زنی دما را تا ۲۴ درجه در مواقع روز و ۱۸ درجه در هنگام شب تقلیل می دهیم.با توجه به اینکه بیشترین فعالیت ریشه ها در عمق ۳۰ سانتی متری خاک می باشد قبل از انتقال نشاء های گوجه فرنگی به زمین اصلی باید بسترهای مناسب که تا عمق ۸۰ سانتی متری قابلیت نفوذ ریشه را داشته باشد محیا نمود در این صورت باید علف های هرز را پیش از انتقال نشاء حذف و پاکسازی نمود و بخصوص از دو گیاه سس و گل جالیز نباید غافل گردید که این دو مشکلات فراوانی را برای گیاه ایجاد می نمایند .بهتر است با رویت سس یا گل جالیز آنها را از کنار بوته جدا کرده و پاکسازی نمود آنگاه مواد آلی و کودهای شیمیایی را در اندازه مناسب و با راهنمایی آزمایشگاه های خاک شناسی تدارک دیده و استفاده نمود .  بهترین ph برای گوجه فرنگی 5/8 تا 5/5 می باشد و تراکم  کشت را 2 تا 5/2 بمته در متر مربع می توان انتخاب نمود.
 
علاوه بر مسائلی که در مورد تراکم کشت خیار عنوان شد نحوه پایین کشی بوته گوجه فرنگی دلیل دیگری است برای انتخاب تراکم بوته. شکل بستر را می توان به صورت ذوزنقه که در بالا ۴۰ سانتی متر و در پایین ۷۰ سانتی متر در نظر گرفته و به فاصله حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتی تر از یکدیگر روی بستر حفره هایی به اندازه گلدان های نشاء در ۲ طرف به صورت زیکزاک و یا در یک خط ایجاد نمود. سپس نشاء گوجه فرنگی را در حفره ها قرار داده و با اضافه کردن خاک یا پیت موس به اطراف آن بوته را در محل انتخاب مستقر کرده و سپس آبیاری نمود تا نفوذ آب جایگزین هوای اضافی اطراف ریشه گردد.
هرس :

همه می دانیم که هرس به منظور ایجاد تعادل بین رشد بوته شاخ وبرگ و مقدار ریشه و میوه است به همین منظور بوته گوجه فرنگی را تا زمانی که به ۳۰ سانتی متری نرسیده است هرس نمی کنیم و اجازه می دهیم رشد خود را انجام دهد زمانی که ارتفاع بوته به ۳۰ سانتی متری رسید اولین هرس را انجام می دهیم. این هرس شامل حذف گل ها و شاخه های فرعی است پس از انجام این مرحله هرس در تمام طول رشد بوته تمام شاخه های فرعی را حذف می کنیم و در کشت های کوتاه مدت بعد از رسیدن بوته به ارتفاع ۳۰ سانتی متری بوته را به صورت دو شاخه به نخ های مهار می بندیم, با انجام این کار دیگر نیازی به پایین کشی بوته نیست .بر اساس تجارب کیفیت و میزان محصول بوته ای که پایین کشیده شده است بهتر و بیشتر است بدیهی است پس از رسیدن این دو شاخه به ارتفاع مفید گلخانه جوانه انتهایی آن را حذف می کنیم تا گل های موجود در بوته به میوه تبدیل شود. پس از برداشت محصول این بوته ها از گلخانه حذف شده و زمین برای کشت بعدی آماده می شود . البته کشاورزان با تجربه جهت همسان کردن اندازه میوه ها بر اساس بضاعت گیاه و نوع واریته گلها و یا میوه های اضافی بر روی خوشه را هرس می کنند و به تعداد مشخصی از گلها اجازه می دهند تا به میوه برسند . گوجه فرنگی گیاهی است اتوگارد که معمولا قبل از باز شدن گل تلقیح گل صورت گرفته است. به همین دلیل به ندرت می توان در شرایط خاص تلقیح خارجی را در آن مشاهده نمود.
تلقیح :

در فضای گلخانه هیچ گونه عامل محرکی مانند باد و یا حشرات برای تلقیح وجود ندارد برای رفع این مشکل می توان به چند طریق عمل کرد. اول استفاده از زنبورهای مخصوص که عمر آنها فقط یک فصل استو به طور غیر مستقیم باعث شک به گیاه شده و عمل لقاح را باعث می گردد. دوم استفاده از ویبراتورهای برقی است که در هر دو یا سه روز یکبار با لرزش خوشه ها عمل لقاح را صورت می دهد. راه سوم این است که می توان در کشت زمستانه از هرمن تلقیح کننده استفاده نمود. و بالاخره راه چهارم این است که با ایجاد شک در سیمهای مهار و یا ضربه مستقیم بر روی گلها باعث گرده افشانی یا در نهایت عمل تلقیح گردیم. نکته حائز اهمیت در عمل تلقیح گلهای بوته گوجه فرنگی دمای موجود در گلخانه می باشد که باید بین ۲۰ تا ۲۵ درجه بوده و رطوبت آن نیز کم باشد.
زمان تلقیح :

بهترین زمان برای این کار بین ساعات ۱۱ تا ۲ بعد از ظهر می باشد که فضای گلخانه از رطوبت کمتر و دمای بیشتری برخوردار است به همین خاطر امکان تلقیح در دمای ۲۸ تا ۳۰ درجه کاهش می یابد و در دمای ۱۳ تا ۱۵ درجه امکان تلقیح وجود ندارد و عدم تلقیح گل ریزش گل را در پی خواهد داشت. به هر حال پس از تلقیح گل میوه بین ۱۸ تا ۳۵ روز زمان لازم دارد تا قابل برداشت باشد٫ و حالا بوته گوجه فرنگی به زمان ثمر دهی خود رسیده و در این مرحله باید به گونه ای برخورد نمود که حداکثر برداشت را کسب کرد. زمانی که برگ های نزدیک به هر خوشه میوه چیده می شود میوه امکان بهتری برای رنگ گیری پیدا می کند. نکته قابل ذکر دیگر اینکه بدیهی است 50 درصد خوشه میوه رنگ بگیرد و 50 درصد دیگر از حالت سبز بودن تغییر رنگ داده و کم کم قرمز می شوند . بنابراین در صورتی که نیمی از خوشه واریته کلاستر به رنگ نهایی در آمده باشد می توان ان را چید و به بازار عرضه نمود. چنانچه مسافت مزرعه تا بازار کم باشد و نیمه سبز خوشه فرصت رنگ پذیری نداشته باشد می توان از محلی که دمای آن گرمای مناسبی جهت تغییر رنگ گوجه دارد استفاده نمود. در صورتی که واریته ها به صورت کلاستر و یا همرس نباشد بهتر است گوجه های رسیده را در زمان خاص خود برداشت کرد. مسلما اندازه گوجه فرنگی هر چقدر درشت تر باشد زمان تبدیل گل به میوه و رسیدن آن هم طولانی تر خواهد بود. امروزه بسیاری از کشاورزان به خاطر تقاضای مناسب مصرف کننده تمایل زیادی به کشت گوجه های چری دارند و این به دلیل میزان باردهی فراوان رنگ های قرمز صورتی و زرد و شکل های مختلف آن است که باعث قیمت بالای این واریته شده است. زمانی که بوته ها به سقف مفید گلخانه می رسند لازم است برگ های پائین را هرس نمود و اگر نخ ها به صورت قرقره ای به سیم آویزان است می توان با بازکردن ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر از نخ قرقره در یک جهت نخ ها را روی سیم حرکت داده که این عمل باعث می شود ساقه از پائین روی بستر و یا شاسی های مخصوص قرار گیرد و انتهای بوته در فاصله ۳۰ تا ۵۰ سانتی متری سقف مفید گلخانه برسد. این روش به کشت دراز مدت مربوط می شود.

مقدار عناصر مصرفی سبزیجات به طور متوسط بیش از اكثر محصولات دیگر است و 80 درصد آن در طی 2 تا 3 ماه در اختیار گیاه باید قرار بگیرد . گوجه فرنگی از محصولاتی است كه ضمن نیاز به كودهای اصلی به كود میكرو نیز احتیاج دارد .

تاثیر عناصر مختلف بر گوجه فرنگی و علائم كمبود آنها :

 ازت (N) : باعث افزایش رشد رویشی شده و در نهایت در تولید گل و میوه بیشتر موثر می باشد ، كمبود این عنصر در گوجه فرنگی باعث به تأخیر افتادن رشد ، تغییر رنگ طبیعی گیاه ، كوچك و نازك باقی ماندن برگها و تغییر رنگ آنها از سبز مایل به زرد به ارغوانی ، سفت و فیبری شدن شاخه ها ، زرد شدن جوانه های گل و ریختن آنها ، كوچك ماندن میوه و كاهش شدید محصول می شود .

فسفر (p)  : نقش اصلی این عنصر در تنظیم زمان رسیدگی محصول می باشد همچنین باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها شده و در بهبود كیفیت و ظاهر میوه نقش مهمی دارد . اولین علامت كمبود فسفر در گوجه فرنگی ایجاد رنگ ارغوانی در سطح زیرین برگها می باشد . بعد از آن شاخه ها باریك و فیبری شده ، دمبرگها كوچك و میوه دهی به تاخیر می افتد .

پتاسیم (k) : باعث افزایش مقامت گیاه در برابر تنش های مختلف محیطی شده و در بهبود كیفیت گوجه فرنگی مؤثر است . در صورت كمبود این عنصر ، گوجه فرنگی آهسته تر رشد می كندو رنگ آن سبز مایل به آبی تیره یم شود . برگهای جوان كاملا چروكیده و قسمتهایی كه تحت تذثیر كمبود قرار گرفته اند گاهی به رنگ نارجی براق درآمده و اغلب شكننده و قهوه ای شده و بالاخره می میرند . شاخه ها سخت و چوبی شده ، ریشه ها خوب رشد نكرده و اغلب باریك باقی می مانند .

 

بر (B) :‌نقش عمده ای در فعالیتهای حیاتی گیاه داشته و تقسیم سلولی بافتهای مریستمی ، تشكیل جوانه های برگ و گل ، ترمیم بافتهای آوندی و در نقل و انتقال مواد محلول در بین سلولها نقش مهمی ایفا می كند . در صورت كمبود ، میوه ها لكه لكه شده و نقاط چوب پنبه ای روی میوه ظاهر شده وباعث رسیدگی بی موقع محصول می شود .

آهن (Fe) : این عنصر در ساختن سبزینه گیاه دخالت دارد و علائم كمبود آن در بوته گوجه فرنگی به صورت زرد شدن بین رگبرگی برگها است كه البته خود رگبرگها سبز باقی می ماند . زرد شدن از قاعده برگچه ها شروع و به سمت نوك گسترش می یابد . و به طور كلی كمی خشك و سوخته می شوند .

منگنز (Mn) : این عنصر فعال كننده آنزیمهای مختلف است و باعث تسریع جوانه زنی و رسیدگی میوه می شود و در صورت كمبود ، برگها به تدریج زرد شده و حالت سوختگی به خود می گیرند . گیاه به شكل باریك و دراز رشد كرده و شكوفه ها كم می شوند . همچنین تغییر شكل و پیچیدگی برگچه ها از علائم دیگر آن است

نظرات() 
Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 12:55 ب.ظ

You said it adequately.!
are there generic cialis cialis 20mg fast cialis online cialis 5 mg effetti collateral cialis pas cher paris acquisto online cialis how to buy cialis online usa cost of cialis cvs cialis pas cher paris link for you cialis price
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:44 ب.ظ

Beneficial postings. Thanks a lot.
canadian drugs generic cialis safe dosage for cialis look here cialis cheap canada cialis en 24 hora cialis en mexico precio interactions for cialis generic cialis 20mg uk cialis e hiv cialis para que sirve safe site to buy cialis online
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:01 ب.ظ

You actually said that well.
cialis para que sirve where do you buy cialis cialis generico in farmacia price cialis per pill generic cialis levitra cialis for sale buy cheap cialis in uk buy cialis uk no prescription cialis en mexico precio sublingual cialis online
buy cialis online no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:09 ق.ظ

Amazing facts. Cheers!
we choice cialis uk where cheapest cialis online prescriptions cialis buying cialis overnight estudios de cialis genricos cialis for bph tesco price cialis buy cialis online nz cuanto cuesta cialis yaho cialis pills in singapore
buy cials online
سه شنبه 13 آذر 1397 07:41 ب.ظ

Well voiced certainly. !
prezzo di cialis in bulgaria cialis baratos compran uk viagra cialis levitra cialis patent expiration cialis online napol cialis qualitat brand cialis generic only now cialis for sale in us enter site very cheap cialis cialis qualitat
buy cheap cialis no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 08:41 ق.ظ

You said it adequately.!
cialis for sale south africa online prescriptions cialis price cialis per pill cialis ahumada buying cialis overnight cialis mit grapefruitsaft cialis dosage cialis with 2 days delivery if a woman takes a mans cialis get cheap cialis
buy cialis online no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 08:18 ق.ظ

You have made your stand quite clearly!!
cialis italia gratis cialis taglich buy cialis cialis 5 mg funziona walgreens price for cialis dose size of cialis cialis great britain click here to buy cialis cialis 05 cialis ahumada
buy cialis medication
یکشنبه 11 آذر 1397 08:20 ب.ظ

Info certainly considered!.
cialis rezeptfrei sterreich il cialis quanto costa cialis professional from usa cialis kamagra levitra cialis generic tadalafil buy generic cialis pro cialis 100 mg 30 tablet cialis dose 30mg cialis australian price cialis generico postepay
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 07:44 ق.ظ

You have made your stand very well..
prix de cialis cialis 20 mg cost cialis bula cialis italia gratis cialis tablets australia ou acheter du cialis pas cher cialis generique deutschland cialis online cialis mit grapefruitsaft cialis ahumada
buy cialis usa
شنبه 10 آذر 1397 08:32 ب.ظ

You mentioned that fantastically.
ou acheter du cialis pas cher acheter du cialis a geneve get cheap cialis cialis tadalafil online opinioni cialis generico cialis for sale generic low dose cialis enter site very cheap cialis cialis daily dose generic cialis vs viagra
buy generic cialis online
شنبه 10 آذر 1397 07:24 ق.ظ

Perfectly expressed indeed! !
venta de cialis canada cialis cipla best buy buy original cialis preis cialis 20mg schweiz cialis 5 mg para diabeticos cialis qualitat buy cialis online legal try it no rx cialis cialis mit grapefruitsaft order generic cialis online
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 08:06 ب.ظ

Really all kinds of wonderful info.
cialis pills boards cialis kaufen side effects of cialis cialis canada viagra vs cialis cialis professional from usa cialis savings card trusted tabled cialis softabs cialis 20 mg best price click now buy cialis brand
buy tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 08:15 ق.ظ

You actually revealed it effectively!
cilas how do cialis pills work 5 mg cialis coupon printable prescription doctor cialis cialis online deutschland generic cialis at the pharmacy buy cialis online india cialis 100mg cost we recommend cheapest cialis cialis dosage
buy cialis delhi
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:09 ب.ظ

You actually revealed it well!
cialis for sale wow look it cialis mexico look here cialis order on line cialis 5 mg funziona cialis 10mg prix pharmaci how much does a cialis cost cialis ahumada link for you cialis price cialis italia gratis when will generic cialis be available
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:33 ق.ظ

Amazing info, Appreciate it.
acquistare cialis internet american pharmacy cialis generic cialis pill online price cialis best click here cialis daily uk cialis side effects generic cialis pro usa cialis online side effects for cialis cialis for daily use
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:46 ب.ظ

Incredible all kinds of terrific data!
generico cialis mexico cialis daily dose generic we recommend cheapest cialis click here cialis daily uk tadalafil 20mg cialis reviews we use it cialis online store 200 cialis coupon cialis tablets for sale only now cialis for sale in us
buy cheap cialis no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:00 ق.ظ

You revealed it fantastically.
look here cialis order on line when will generic cialis be available cialis super acti cialis rezeptfrei sterreich only now cialis for sale in us comprar cialis 10 espa241a we recommend cialis info click here cialis daily uk we like it cialis soft gel buying cialis on internet
buy tadalafil
چهارشنبه 11 مهر 1397 11:49 ق.ظ

You revealed this perfectly.
brand cialis nl the best choice cialis woman cialis 20mg generic cialis click now buy cialis brand link for you cialis price cialis usa cost deutschland cialis online only best offers cialis use cialis dose 30mg
Generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 09:36 ق.ظ

Thanks a lot. An abundance of write ups.

comprar cialis navarr cialis 100 mg 30 tablet cialis tablets australia cuanto cuesta cialis yaho does cialis cause gout cialis coupons printable cialis diario compra canadian drugs generic cialis cipla cialis online cialis baratos compran uk
canada pharmacy online
یکشنبه 1 مهر 1397 09:36 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
drugs for sale online canadian government approved pharmacies cialis from canada canadian medications, liraglutide canadian pharmaceuticals nafta drugs for sale usa canada rx most reliable canadian pharmacies rx from canada canada medication pharmacy
viagravipsale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:24 ق.ظ

With thanks, I like it!
viagra vs cialis only now cialis 20 mg callus we recommend cialis best buy venta cialis en espaa costo in farmacia cialis cialis e hiv no prescription cialis cheap we choice cialis uk enter site natural cialis
Buy generic viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:32 ب.ظ

Wonderful forum posts, With thanks!
buy viagra uk without prescription generic viagra purchase cheap viagra with prescription buy generic viagra paypal how to buy cheap viagra generic viagra online usa how do i order viagra online buy viagra safely online get viagra no prescription buy viagra locally
http://eddrugsgeneric.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:08 ب.ظ

Appreciate it. Ample forum posts!

how does cialis work cuanto cuesta cialis yaho cialis soft tabs for sale cialis taglich we recommend cialis best buy cialis cuantos mg hay cialis cost buy cialis online nz cialis 30 day trial coupon overnight cialis tadalafil
cialisyoues.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:47 ب.ظ

Seriously tons of fantastic data.
cialis super acti comprar cialis 10 espa241a comprar cialis 10 espa241a cialis prezzo al pubblico cialis 20mg preis cf generic cialis 20mg uk acheter du cialis a geneve ou acheter du cialis pas cher online cialis discount cialis
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:21 ب.ظ

You said it very well.!
click now cialis from canada dosagem ideal cialis cost of cialis cvs cialis flussig cialis manufacturer coupon generic cialis tadalafil cialis uk prezzo cialis a buon mercato safe dosage for cialis generic cialis at walmart
Viagra 5 mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:47 ب.ظ

Incredible lots of amazing info!
buy viagra legally can u buy viagra online buy viagra online at buy genuine viagra generic viagra pharmacy buy generic viagra online canada order viagra online uk viagra with prescription online how can i get viagra uk rx viagra online
Cialis prices
شنبه 18 فروردین 1397 09:58 ب.ظ

Regards! Helpful stuff.
cialis sicuro in linea cialis 20mg preis cf cialis generico online cialis pills price each cialis generico milano cialis professional from usa enter site natural cialis cialis generika price cialis per pill buy brand cialis cheap
feet complaints
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:30 ق.ظ
I don't even know the way I ended up right here, however I thought this put up used to be great.
I don't recognise who you are but definitely
you're going to a famous blogger when you are not already.
Cheers!
How did the Achilles tendon get it's name?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:42 ق.ظ
I was recommended this blog by my cousin. I am not
sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
You're incredible! Thanks!
Foot Complaints
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:24 ب.ظ
Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every
day. It's always interesting to read through content from other authors and use something from other sites.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : وحید تهمورثی

← طبقه بندی

← آرشیو

← نظرسنجی

  به نظرتون در وبلاگ چه مطالبی باید زیادتر بشه؟

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :